3. VSPM mladšieho žiactva v Humennom

Propozície 3. VSPM mladšieho žiactva Humenné.pdf
3.VSPM_mladší_žiaci_4.3.2017_ŠKST_Humenné_konečný_zoznam_prihlásených.pdf
3.VSPM_mladšie_žiačky_4.3.2017_ŠKST_Humenné_konečný_zoznam_prihlásených.pdf
Výsledky mladší žiaci 3.VSPM_4.3.2017_ŠKST_Humenné.pdf
Výsledky mladšie žiačky 3.VSPM_4.3.2017_ŠKST_Humenné.pdf

Záverečný turnaj mladšieho žiactva východu v Humennom

Dňa 4. marca 20107 privítame v telocvični ZŠ Kudlovská v Humennom východoslovenskú krajskú špičku mladších žiakov a žiačok /2004 a mladší/ na záverečnom turnaji východoslovenského pohára mládeže. V priebežnom hodnotení je medzi chlapcami prvý Matej Tkáč /ŠKST Michalovce/, ďalší v poradí sú S. Palušek a M. Hrčka /obidvaja STK Košice-Čaňa/. Medzi dievčatami je poradie následovné 1. N. Andrejkovičová /STO Valaliky/, 2. M. Šinkárová, 3. E. Dudová /obidve ŠKST Michalovce/.

Počet účastníkov milo prekvapil

Nebýva zvykom, aby v kategórii mladších žiakov organizátori na VSPM privítali takmer päťdesiatku štartujúcich. Aj preto boli organizátori turnaja v Humennom milo prekvapení, keď sa prezentovalo 33 chlapcov a 13 dievčat napriek tomu, že momentálne je Humenné najvýchodnejším mestom, kde sa tento typ podujatí usporiadava.

Víťazi si svoje prvenstvá právom zaslúžili

Medzi mladšími chlapcami opäť suverénnym spôsobom dominoval S. Palušek /STK Košice-Čaňa/, ktorý nenechal nikoho na pochybách, že jeho súčasné postavenie v rebríčku SR /2/ mu patrí právom. Na druhom mieste skončil jeho oddielový kolega M. Varnay, bronz získal J. Štim /MKST Veľké Kapušany/. O niečo dramatickejší bol finálový duel mladších žiačok, v ktorom mala pred výbornou diváckou kulisou pevnejšie nervy N. Porubänová /STK Košice-Čaňa/, na druhom mieste skončila E. Dudová /ŠKST Michalovce/, tretia S. Ivančáková /STO Valaliky/.

Humenské hráčky výkonmi nesklamali

Spomedzi zástupcov domáceho ŠKST Humenné dosiahla najlepšie umiestnenie E. Behúnová, ktorá sa medzi staršími stolnými tenistkami rozhodne nestratila. Aj keď po postupe zo skupiny vo svojom štvrťfinálovom súboji neuspela, v kole útechy vyhrala obidve zápasy, keď dokázala poraziť aj nasadenú štvorku K. Ďutmentovú /KST PLUS40 Trebišov/. Smolný deň mala S. Frandoferová /ŠKST Humenné/, ktorá v priamom súboji o postup zo skupiny proti V. Hrehovej /VSTK Vranov nad Topľou/ napriek vedeniu 2:1 a viacerým mečbolom v piatom sete zápas do víťazného konca nedotiahla. Keďže sa však zúčastnila ešte len svojho druhého oficiálneho turnaja, víťazstvá ju v budúcnosti ešte len čakajú. S jej nebojácnou útočnou hrou však boli tréneri rozhodne spokojní. Spomedzi humenských chlapcov skončil najlepšie M. Gibas, ktorý po postupe zo skupiny prehral osemfinálový duel a obsadil konečné 16. miesto.

Vyspelosť hráča a trénera sa prejavuje aj kultúrnosťou prejavu počas zápasu

Aj na tomto turnaji sa opäť potvrdilo, že psychickú odolnosť voči prehrám a nepriaznivým stavom si títo mladí hráči ešte len postupne budujú. Do určitej miery je možné tolerovať miestami až herecké výkony mladších žiakov pri ich povzbudzovaní, avšak pri prekročení únosnej miery je potrebné na prehrešok proti pravidlám hráča upozorniť. Je však absolútne neprípustné, aby tréner poskytoval rady svojmu zverencovi nadmerne hlučným spôsobom až krikom tak, že to bez pochýb ovplyvňuje plynulosť hry v celej hracej miestnosti. Ak si tréner vysvetľuje nové pravidlo o poskytovaní rád hráčom počas stretnutia tak, že jeho mimoriadne hlučné pokriky smerujúce k hráčovi spôsobujú spätnú, a to aj verbálnu komunikáciu hráča k trénerovi spôsobom, že sa otáčajú hráči na ostatných stoloch ako aj všetci prítomní diváci, tak toto pravidlo zrejme nedočítal do konca a v súvislostiach.

Malý exkurz do stolnotenisových pravidiel

Podľa čl. 3.4.4.1. pravidiel stolného tenisu hráči môžu prijímať rady kedykoľvek, ale nie v čase výmen, pričom hra musí byť plynulá počas celého zápasu. Rady totiž nesmú ovplyvňovať plynulosť /tak v danom zápase ako aj na na ostatných stoloch/, prejav trénera nesmie škodiť dobrej povesti hry /čl. 3.5.2.1./ a hlavný rozhodca je taktiež oprávnený vylúčiť hráča zo zápasu pre závažné nešportové správanie /častokrát vyvolané aj reakciou na pokriky trénera, pozn./ bez ohľadu na to, či mu to rozhodca ohlási alebo nie /čl. 3.5.2.8/. Nehovoriac už o tom, že hráči, tréneri a rozhodcovia musia dodržať dobrú prezentáciu športu /čl. 3.5.3.1. o správnom vystupovaní/ a vyvarovať sa nešportového správania.

Varovný prst rozhodcu je často motivačným faktorom k lepšiemu výkonu hráča

V tom momente totiž hráč zvyčajne pochopí, že ak chce pomýšľať na víťazstvo, nemôže si už dovoliť žiadny ďalší prehrešok a začne sa naplno venovať svojmu zápasu. Príkladom toho bol na turnaji práve bronzový medailista mladších žiakov J.Štim /MKST Veľké Kapušany/, keď sa za nepriaznivého stavu vo štvrtom sete po upozornení stolového rozhodcu na nešportové správanie takpovediac „nakopol k zodpovednešiemu výkonu“ a šnúrou viacerých bodov v rade si už nenechal vziať pódiové umiestnenie. Je preto dôležitejšie skôr nájsť spôsob ako hráča ukľudniť, a nie v prípade jeho prechodného neúspechu v zápase „prilievať vodu do rozpáleného oleja“.

Konečné poradie VSPM mladších žiakov v sezóne 2016/2017

Konečné poradie VSPM mladší žiaci.pdf
Konečné poradie VSPM mladšie žiačky.pdf

Fotogaléria podujatia

-daf-


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *